Skip to main content

Macskaegészség

Macskaegészség

A cicád egészsége és jólléte a te felelősséged!

Akárhonnan is került hozzád a cicád – menhelyről, tenyésztőtől, egy barátodtól vagy valamilyen más forrásból –, mostanra már a családod teljes jogú tagjává vált.

A rutinszerű megelőző egészséggondozás minden életszakaszban – kölyökkortól egészen idős korig – történő biztosításával hozzájárulhatsz ahhoz, hogy a macskád a lehető legegészségesebb maradjon.

Tudtad? A macskák hat különböző életszakaszát különböztetjük meg

Ezek az életszakaszok a macskák fizikai és viselkedési érésére és öregedésére vonatkozó ismereteken alapulnak és lehetővé teszik számunkra annak az előrejelzését, hogy mikor következnek be bizonyos fizikai és mentális változások.

macskák

 

Tudtad?

Egy kedvencállatként macska átlagos élettartama 13-14 év körül van. Noha a macskák élettartama változó, sok jól gondozott macska megéri a 15 éves vagy annál idősebb kort, egyes macskák a 18 vagy 20 éves kort is, sőt egyes különleges macskák akár 25 vagy 30 évig is élnek.

 

Macskák

 

A kölyökkor a tökéletes időszak a jó rutin kialakításához

A fiatal, 7 hónap és 2 év közötti  cicák esetében a leggyakoribb egészségügyi problémákat a  fertőző betegségek, valamint a verekedéssel és a vadászattal összefüggő sérülések jelentik. A fiatal macskák aktívak és szeretik felfedezni a környezetüket.

A macska fizikai és érzelmi érése folyamán is folyamatosan fordíts figyelmet az életkörülményeire és a külső környezetre, ahová kijár.

Új kölyökmacska otthon: az első állatorvosi ellenőrzés!
A kölyökmacskák életük első 6 hónapjában nevelhetőek leginkább. Kérdezd meg állatorvosodat, hogyan szoktathatod hozzá a cicádat a hordozójához, és vizsgáltasd meg az állatorvossal a macska szájüregét, fogait, füleit és karmait. Minél korábban hozzászoktatod a macskádat ezekhez a lépésekhez, annál könnyebben kezelhető lesz később.

A fiatal kor

A fiatal kor

Egy fontos életszakasz a macska egészsége szempontjából!

A szenior korú macskák mesterien leplezik betegségüket

Az idősödő (szenior) életszakaszban (11-től 14 éves korig) a macska viselkedésének változásai – például a több alvás és/vagy a csökkent aktivitás – gyakran alig észrevehetők. Ezeket a változásokat nem szabad csak az öregedési folyamatnak tulajdonítani. A biztonság kedvéért legalább évente kétszer vidd el macskádat az állatorvoshoz.

Légy óvatos: az idősödő macskák egészségének változásai nehezen észrevehetők

Ha a macskád már elmúlt 15 éves, akkor ő egy „szuper szenior” macska. Ebben az életszakaszban egyszerre több probléma is felléphet!

Sok betegség azonban ekkor még mindig nagyon jól kezelhető, ezért a változásokat nem szabad egyszerűen az öregedési folyamatnak tulajdonítani, hanem megfelelően ki kell vizsgálni azokat.